Tłumaczenia

Karolina Surma

Brno, Republika Czeska
Karolina Surma

Uczę

Uczę cudzoziemców języków polskiego i czeskiego. Prowadzę kursy indywidualne i grupowe.  Mieszkam w Czechach, dlatego wyspecjalizowałam się w uczeniu Słowian, ale uczyłam również Azjatów oraz grupy mieszane.

Obecnie jestem lektorką na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, gdzie prowadzę dwa kursy języka polskiego (dla początkujących i średnio zaawansowanych).

W 2009 roku zostałam przyjęta na specjalizację magisterską nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Wrocławskim. Byłam wtedy stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wyniki w nauce. Jako praktykantka prowadziłam m.in. zajęcia fonetyczne dla Azjatów.
Zaczęłam regularnie uczyć w 2011 roku, na Uniwersytecie Ostrawskim poprowadziłam kursy językowe dla trzech grup polonistów.
Później przez pół roku prowadziłam kurs indywidualny w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
W trakcie studiów kilkukrotnie uczyłam (się) w tandemach.

Plan zajęć dostosowuję do celu i możliwości uczniów. Korzystam z wielu podręczników i rozmaitych materiałów dodatkowych. Zajęcia są różnorodne, nastawione na komunikację podpartą znajomością gramatyki. Zależy mi na tym, by uczeń umiał wykorzystać język w praktyce.

Doświadczenie w pigułce:
2013 – Lektoraty na Uniwersytecie Masaryka
2012 – Lektorat w Dolnośląskiej Szkole Wyższej
2011 – Lektorat na Uniwersytecie Ostrawskim
od 2009 – praktyki w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców